Dom Kapitański /Kapitanhaus/

Dom Kapitański jest średniej wielkości domem o powierzchni użytkowej 148m2. Projekt domu nawiązuje do budynków budowanych przez bogatych rybaków na terenach północnych Niemiec. Nieco skomplikowana bryła wraz z alkierzem i wykuszem na poddaszu jest celowym zabiegiem Architekta. Dzięki temu dom jest bardzo interesujący z zewnątrz i funkcjonalny we wnętrzu.

Na froncie uwagę zwraca duży podcień wejściowy wsparty na masywnych drewnianych słupach. Na elewacji domu zastosowano szereg elementów ozdobnych jak opaski okienne, drzwiowe i wykończeniowe,piękne ozdobne kroksztyny wystające na wysokości stropu. Również na dachu znajdziemy szereg interesujących detali,począwszy od ozdobnie zaciętych końcówek krokwi, ozdobne deski wiatrowe i wentylacyjne.

Pokrycie dachu wykonane zostało przy użyciu wióra osikowego.Jest to pokrycie bardzo ładne i dające możliwość szczelnego wykończenia łuków np.przy wolim oczku. Dzięki dużej ilości okien oraz dużym "wolim oczkom" na dachu we wnętrzu jest jasno i przyjemnie.

Ozdobą więźby dachowej są trzy piękne, ręcznie formowane łukowe wimpergi w szczytach, wsparte na ozdobnie zakończonych mieczach. Takie wykończenie konstrukcji dachu jest jednym z najładniejszych drewnianych detali architektonicznych, chętnie wykorzystywanych przez niemieckich budowniczych. Często "wimperga"   wypełniana była ażurową drewnianą wycinanką lub łączona z deskami wiatrowymi,wykończonymi ozdob-ionymi "falbankami". Końcówki mieczy podtrzymujące i spinające element łukowy wykonywane były w sposób ozdobny, często charakterystyczny dla danego Wykonawcy. Wykonanie wimpergi jest pracochłonne i wymaga doświadczenia, dlatego nie jest często stosowane, warto jednak zadać sobie nieco trudu, bo efekt końcowy jest tego warty

W domu zamontowano okna drewniane wysokiej jakości,lazurowane transparentnie na kolor mahoń. Szyba zespolona ciepła wraz z drewnianym szprosem wiedeńskim. Drzwi wejściowe drewniane,masywne z naświetlem. Stolarka otworowa została wykończona na elewacji przy użyciu opasek drewnianych o fantazyjnym wzorze. Miejsca mocowania zabezpieczne drewnianymi ozdobnymi kołeczkami.

Nad wejściem zaprojektowano sporych rozmiarów podcień, wsparty na masywnej konstrukcji drewnianej. Aby przenieść spore obciążenia,konstrukcja ta wykonana została z czterech słupów drewnianych o dużej śrenicy, wykonanych z drewna klejonego. Całość spięto podciągiem, oczywiście i tutaj zakończenia wykonano w ozdobny sposób ciesielski. Dodatkowo można zauważyć szereg ozdobnych "kroksztynów" - przechodzących niejako przez elewację, w miejscu wewnętrznych belek stropowych.Taki dominujący element architektoniczny uatrakcyjnia bryłę budynku, ale też ma za zadanie stworzyć zadaszenie przy wejściu. Na poddaszu wykorzystano dodatkową przestrzeń na powiększenie łazienki.

Dane techniczne Metraż
pow. użytkowa 148m²
+ garaż opcja dodatkowa
pow. zabudowy 160m²
wysokość 8,8 m
typ dachu wielospadowy
kat dachu 45 °
min. działka 24,4x20,6m